21 Şubat 2016 Pazar

BEN NASIL ANLAYAYIM KADINLARI?
Kimi zaman yazmak zor iştir. Yazacak bir şey olmadığından değil. "Hangi konuyu ele alayım?", “seçtiğim konuyu nasıl ele alayım?”, “ne diyeyim?”, “konuya nasıl bakayım?”, “yoksa bakmayayım mı? Dağınık mı kalsın?” gibi düşüncelerle boğuşursun.

Seyirciye mi oynayayım? Yoksa seyirciyi onarmak üzere mi yazayım? Bunlar zor sorular. Ne diyo' gençler? Deli sorular…

Bu sorular bir yandan, ayrıca okuduğum kitaplardan, seyrettiğim filmlerden, sokaklarda kimi zaman tanımadığım insanlarla ayaküstü yaptığım sohbetlerden, her gün toplu taşıma araçlarında seyahat eden birisi olarak gördüklerimden, üniversitede ders arasında okutman odasındaki sohbetlerden ve daha bir sürü yerden,  kafama giren ve orada sürekli “beni yaz” diyen mevzular… Arada kaldım. “Yeter” diyorum ve yazmaya başlıyorum.

Bak şimdi. Yine tıkandım. Ben her şeyi temelleriyle, yani bildiğim ölçüde temelleriyle ele almaya alışığım. Lâkin hava serin, mevzular derin.

Çay mı yapsam, kahve mi içsem? Yoksa dokunaklı bir melodi açıp, bir aşktan sevgiden mi söz etsem? Onlar da derin mevzular. Duygulu konular. Lâkin ben teknik olarak ele alırım. Okur şaşırır.  “Bu ne yahu!” der.

Kendimi kadın olarak da hayal edebilirim. “Bir kadın olsam, Türkiye’de yaşamak nasıl oldur?” filan şeklinde. Ama hayali bile zor. Ben sabahları traş olup, saçları eşi tarafından taranıp-toplandıktan sonra hemen evden çıkabilen bir adamım. Korunmayı gerektiren kırılgan bir güzelliğim yok. Hırpalanmış, deforme bir estetiğim var. 

Benim ne peşime düşerler, ne bana laf atarlar, ne de beni uzun uzun süzerler… Toplu taşıma araçlarında beni rahatsız eden de yok. Uzak dururlar benden. İstediğim yerde gülümserim, hiç kimse peşime düşmez. Kendisi çapkınlık yapan, ama benim üzerime titreyen bir abim de yok!Ben nasıl anlayayım şimdi kadınları?

Neyse ben biraz daha düşüneyim.

Dağıtmamayım kafamı.

Sonra toplamak zor oluyor.

Çünkü zihnim bir avuç bilye gibi ve onu bir arada tutmak ise sürekli bir mesai.

Vay be bayağı yazmışım.

Yazıyı bitirdim şu an.

Bir kahve içerim yani.

Görüşmek üzere.
-------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder