25 Ağustos 2013 Pazar

Niçin Danışmanlar, danışanlarına bir sürü soru sorarlar?

Bir insanın söz gelimi kivi meyvesi yememesinden yola çıkarak, hiç bir meyveyi sevmediğini söylemek mümkün müdür?


Birincisi, bir insanın kivi meyvesi yemeyişinin bu meyveyi sevmemekten başka sebepleri olabilir ve bu sebepler, diğer meyveler için geçerli olmayabilir. İkincisi, söz konusu kişi, kivi meyvesini, onu sevmediği için yemiyor olsa bile, bu durum, diğer meyveleri yemediği veya sevmediği anlamına gelmez. Kişinin, kivi meyvesi yemeyişi, diğer meyveleri yemediği anlamına da gelebilir, ama yine de meyveleri sevmediği anlamına gelmez, çünkü kişinin meyve yememesinin söz gelimi tıbbi sebepleri olabilir. 

Bir yandan da, kişinin kivi meyvesi sevmemesi, hiç bir meyveyi yemediği veya sevmediği anlamına da gelebilir, ama bu sonuca varmadan önce, o kişiyi daha iyi tanımanız gerekir; kivi meyvesine karşı tutumunun sebeplerini ve bu meyveye karşı olumsuz bir tutumu var ise, bunun bütün meyvelerle ilgili olup-olmadığını anlamanız gerekir. Kısaca, kişinin kivi meyvesi yemeyişi, bize bazı ihtimallerin varlığını gösterse de, kişinin başka meyve yemediğini veya hiç bir meyveyi sevmediğini göstermez. 
Bu örnekten anlaşılacağı üzere, danışmanlar, insanları ve "meyveleri" tanırlar ve hemen bazı sonuçlara varmak istemezler, işin doğrusunu anlamak için, bir sürü soru sorarlar. 

Benim de "İngilizce öğrenme", "Verimli İletişim", "Okunaklı Yazarlık" ve "Kişisel Vizyon-Misyon Değerler" gibi konularda bana danışanlara sorular sormamın sebebi budur. Çünkü sizlere, ütopya değil, gerçekleşebilecek hayallerinizi keşfetmek ve onların gerçekleşmelerine yardımcı olacak stratejiler önermek isterim! 
-------
Bu yazıya eşlik eden melodiler: Bugge Wesseltoft & Henrik Schwarz - Leave My Head Alone Brain/ The Many Rivers Ensemble - Upwelling 2013 

Bu yazıyla ilgili film önerim: "On Treatment"
Bu yazıyla ilgili kitap önerim: "Sorularınızı Değiştirin, Hayatınız Değişsin" Marilee G. Adams-tercüme Savaş ŞENEL
----------------------
-------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder