17 Mart 2010 Çarşamba

Hepimiz kırılganız, ama hiç birimiz dokunulmaz değiliz!Her gücü bir kontrol eden, diğer bir güç odağına ihtiyaç vardır. Büyük bir güce sahip olan en dürüst insan bile, ondan zaman zaman hesap sorulmazsa, dejenere olur. Güç ve yetki, ağır birer sorumluluktur. Sahip olduğu güç konusunda bir yerlere hesap vermeyen birisi, (doğal olarak) insan olduğu için dejenere olmaya ve o gücü maksadını aşan bir şekilde kullanmaya başlar.
Sözgelimi, babanın otoritesini anne, annenin şefkatini baba dengeler. Çünkü babada bulunan güç, kadındaki derin şefkat de birer kaynaktır ve bunlar da, diğer bir güç tarafından dengelenmezse, kontrolden çıkarlar. Annenin dizginlemediği baba diktatöre, babanın dengelemediği anne ise şefkatiyle, çocuklarının hizmetçisine dönüşebilir.

Dengeleyici ve kontrol edici bir arkadaştan yoksun olan her güç, yoldan çıkabilir veya kötüye kullanılabilir.

Kurumlar da insanlardan oluştuklarına göre, aynı şey onlar için de geçerlidir.

Dünyada sorgulanamayacak, kendisine soru sorulmayacak ve sahip olduğu gücün hesabını vermek zorunda olmayan hiç bir kişi veya güç yoktur.

Sorgulamaktan kastım, acımasızca hesaba çekmek, özellikle yıpratmaya çalışmak değil, anlamaya çalışmaktır.

Ben de, 5 yaşındaki kızım da dahil olmak üzere, herkesin nazik, beni anlamaya ve hatta bazen yıpratmaya yönelik olan sorularına sakince cevap veririm.

Hatta bana soru soranları mat etmeye kalkıştığımı düşünmesinler diye, kendi sorularımdan vaz geçtiğim de olur.

Yine de soruları anlayışla karşılarım. Yeterli ve doyurucu cevaplarım yoksa, tekrar düşünürüm veya kendi cevaplarımı gözden geçiririm.

Sorulardan korkmam, çünkü başkasının bana sorduğu, ama benim kendime daha önce sormadığım bir soru yok gibidir. Ben kendime karşı başkalarından daha acımasızım merak etmeyin!

Dolayısıyla, inançlarınızı veya ilkelerinizi anlamaya çalışan sorulardan korkmayın, açıklıkla cevap verin ve endişe etmeyin. Sağlam cevapları olanlar, sapa sağlam ayakta kalırlar!

Her soruya cevap vermek zorunda değilsiniz, ama hayata veya onun bir yanına dair bir teklifiniz veya bir iddianız varsa, sorulara da hazırlıklı olun. Çünkü bir iddiaya veya veya teklife sahipseniz, size çok soru sorulur ve bu durum doğaldır da!
Korkmayın!
Ama başkasına ait bir arabayla kızlara hava atan tamirci çırağı gibi, elinizdeki geçici güçle havaya girdinizse, soruları cevaplamak da çok zor olur!
Hepimiz kırılganız, ama hiç birimiz dokunulmaz değiliz!
-----------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder