10 Temmuz 2016 Pazar

ONU ÇOK MU SEVİYORSUN?Çok mu seviyorsun onu? O hâlde ona güzel kitaplar al, onları okusun güçlensin. Bu kitaplar, mecbur kalırsa, ona yanında hiç kimse olmasa da, ayakta durabilecek, yaşayabilecek umudu ve gücü aşılayan kitaplar olsun. Ona hediye ettiğin kitaplar, ona seninle ilgili de, gözü kör bir aşk ve bağlılık vermesin, onda aklı başında bir aidiyeti, sadakati beslesin-güçlendirsin.

Onu çok mu seviyorsun? O hâlde ona güzel şarkılar gönder. Fakat bunlar içlerinde hüzün olsa da, dinlediği zaman onda mağdur hâlini beslemeyen, ona güç veren şarkılar olsun. Gönderdiğin şarkılar onun yüreğini ezmesin, güçlendirsin. Gözlerinin dolmasını sağlasa da, onu kahretmesin, kanatlarını kırmasın, kalbini kanatmasın.

Onu çok mu seviyorsun? O hâlde ona sıklıkla iltifat et, onun en çok ruhunu sev, iltifatlarının çoğu ruhu ile ilgili olsun, ama görünüşünü de övmekten geri durma. İnsanın güzel göründüğünü bilmeye de ihtiyacı var. Meselâ “görünüşün, ruhundaki zarafeti yansıtıyor” de. “Abartıyorsun” derse, “belki de abartıyorum, ama bunun farkında değilim, ben hissettiklerimi söylüyorum” dersin.

Onu çok mu seviyorsun? O hâlde, senin yanında çaresizlikle değil, ihtiyarı ve isteğiyle kaldığından emin ol. Çaresizlerin aşkına, sevgisine güvenilmez. Bunun yolu ikide bir kapıyı bir seçenek olarak göstermek değil, onun özgür bir insan olduğunu yine ona hissettirmekten geçer. Özgür olduğunu bilsin, ama giderse senin çok üzüleceğini de bilsin.

Onu çok mu seviyorsun? O hâlde, dualarında ona yer ver. “Onun için daha iyi olacaksa, gitsin” diye dua etmeni bekleyemem, ama meselâ “benimle kalmaktan hoşnut ve mutlu olmasını makul bir şekilde sağlama fırsatı ver. Allahım bana bu konuda yardım et” de. Hiç bir tarafın kendisini köle gibi hissetmediği bir muhabbeti iste.

Onu çok mu seviyorsun? Ona layık olmadığını düşünme. Onun seni hatalarınla sevme hakkı da söz konusu. Ona layık olmaya çalış. Fakat o seni bu hâlinle seviyorsa, bırak sevsin. Sen daha iyi birisi olmanın yollarını aramaya devam et.

Onu çok mu seviyorsun? O hâlde sana köle olmaya kalkarsa, buna izin verme. İnsanlar kimi zaman özgürlüklerinden feragat etmek isteyebilirler, ama sen bu duruma izin vermemelisin. Bir insanın aklı başında sevgisi, muhabbeti hazinedir. Köle olması veya köle olmaya kalkması, bu hazineyi kıymetten düşürür. Buna izin verme.

Onu çok mu seviyorsun? Olur da bir gün yollarınız ayrılmaya yüz tutarsa, kolayca bırakma, musallat olma noktasına gelmeden onsuz yaşamanın senin için zor olacağını anlat, bunu yapmaktan çekinme. Fakat olmuyorsa, onun mutlu olması için dua et ve çalış. Böyle yapmak kolay değil, ama böyle yaparsan acın diner, hüznün dermana döner. Gerçekten iyi bir insan olduğunu hissedersin. İnanıyorum ki, Allah sana, seni teselli edecek şeyler gönderir.

Sevmek zor mesaidir. Söyledikleri gibi masrafsız da değildir. Lâkin sevgiden uzak yaşamanın masrafı daha çoktur.

Eskiler “Allah muhabbetinizi artırsın” derlermiş. Neden “Allah aşkınızı artırsın” değil de, “Allah muhabbetinizi artırsın” derlerdi, ben buna kafa yoruyorum.

Sen de buna kafa yor.

Allah muhabbetinizi artırsın.
-----------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Videosu
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder