2 Eylül 2009 Çarşamba

"Çakma" burjuvalar, burjuvazi, erkekler-kadınlar

Yarın Savaş Hocaya 500 bin TL miras kalırsa veya bu miktarda bir parayı bir şekilde kazanırsa ne olur? Savaş Hoca “sonradan görme” olur. Peki Savaş Hoca ne yapmak ister? Kısa zamanda zengin olmanın mümkün olduğunu, ama burjuva “kentsoylu” zengin olmanın 400 yıl alacağını bildiği için, güvendiği kişilere danışır ve gelecek nesillere uzanacak olan bu uzun süreci başlatır, çünkü bunu yapabilecek birikimi vardır. Ve böylece paranın getirdiği sorumlulukla baş etmeyi ve buna değer katmayı öğrenme süreci de başlamış olur.

Bugün bir çok “sonradan görme” ve iyi niyetli kişi bunu yapmaktadır. Yurtdışındaki Türk okulları, çeşitli hayır işleri vs. hep bu iyi niyetli “sonradan görmelerin” inanılmaz katkılarıyla ortaya çıkmaktadır. Bu insanlar okuma alışkanlıkları olmasa bile, güvendikleri kaynaklardan bilgi alırlar; başka bir tabirle şifahî-sözel kültürden yararlanırlar, hoş bir mahcubiyetle okuma alışkanlığı kazanırlar veya kazanmaya çalışırlar. Elbette, kendilerine göre bir eğlence hayatları vardır. Bununla birlikte, gelen maddî refahı aileleri, akrabaları ve diğer insanlar için katma değerlerle manevî olarak zenginleştirmeye çabası içine girerler. Yani 400 yıl sürmesi gereken “burjuvaya dönüşme” sürecini başlatmış olurlar.

Peki diğer bir grup, yani sonradan görme "çakma burjuvalar" ne yaparlar? Bunlar "ilginç" şeyler için para savurmaya başlarlar; zenginliklerine katma değerler ekleme çabaları yoktur. Bir taksi şoförüyle 3 TL için kavga ederlerken, gece kulüplerinde para saçarlar. Kendileriyle çalışmasını yürekten istedikleri kişilere veya çocuklarını emanet ettikleri eğitimcilere aylık bir ücret belirlerken kıyasıya-delice pazarlık ederler ve anlaştıkları ücreti verirken de içleri parçalanır! Fakat aynı miktarda parayı bir yemekte bir saatte ve gözlerini kırpmadan harcarlar, çünkü orada yine kendileri gibi tiplerin bulunduğu bir tribün dolusu "çakma burjuva" seyirci vardır!

İnsanları ve özellikle karşı cinsi etkilemek için seçtikleri yöntemler de sefil, bayağı ve iticidir. İlgilerini çekmek istedikleri kişilere el sallamazlar, “para sallarlar”, ilişkilerinde başka bir katma değer yoktur. Bu itici yöntemlerle etraflarına toplamayı başardıkları insanlar da ya çaresiz ya da ruhen sefil tiplerdir. En acısı da kendileri kötü veya sefil insanları, yani belli bir grup insanı çektikleri hâlde, bu kişilerden yola çıkıp herkesle ilgili "iğrenç" sonuçlara varmalarıdır. Bütün kadınlar veya bütün erkekler hakkında vardıkları ve “kadınları tanırım; onlar şöyledirler” veya “erkekleri tanırım; onlar şöyledirler” gibi basit-iğrenç genellemeler ürkütücüdür. Önce karşı cinse olan merak ve saygılarını sonra da bütün insanlara karşı sevgilerini yitirirler. Kişileri tanımlarken, aslında kendilerini tanımlarlar. Kitaplıkları sefil, arabaları gösterişlidir!

Bu tipler, çok alırlar-az verirler. Onlarla zaman geçirmenin (sizin açınızdan) fiyatı düşük görünse de, aslında hem maddî hem de manevî açıdan maliyeti yüksektir.

Aman dikkat!
-----------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder